Vakok és Gyengénlátók

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és ehhez kapcsolódó hátrányos/halmozottan hátrányos helyzet megállapítása


Ügyleírás:

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény és ehhez kapcsolódó hátrányos/halmozottan hátrányos helyzet megállapítása

 

Illetékesség:

Salgótarján közigazgatási területe

 

 

Szükséges okiratok:

Személyazonosságot igazoló okirat, lakcímkártya

 

Az ügyet intéző osztály:

Salgótarján Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatal

Hatósági Iroda

 

Ügyintézés helye, elérhetősége, rendje:

Salgótarján Múzeum tér 1.

 

Tel: 417-255/112 mellék

 

Hétfő: 8:00-12:00 óráig

Szerda: 12:00-16:00 óráig

Péntek: 8:00-12:00 óráig

 

Személyesen ügyfélfogadási időben



 

 

Ügyintézési határidő:

Az ügyintési határidő 8 nap (sommás eljárásban) vagy 60 nap (teljes hatályú eljárásban) az eljárás költség és illetékmentes

 

Egyéb dokumentumok

Kérelem, valamint a törvényben, kormányrendeletben előírt igazolások

Alkalmazott jogszabályok:

-1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról (Gyvt.)

 

149/1997. (IX.10.) Korm. rendelet a gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról (Gyer.)

 

331/2006. (XII.23.) Korm. rendelet a gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről (Gyár.)

 

328/2011. (XII.29.) Korm. rendelet a személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások és gyermekvédelmi szakellátások térítési díjáról és az igénylésükhöz felhasználható bizonyítékokról. (Ezen jogszabály a szünidei gyermekétkeztetéssel kapcsolatosan szükséges a munkához)

 

2016. évi CL. törvény az általános közigazgatási rendtartásról (Ákr.)

 

Egyéb fontos tudnivalók:

Rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapítása:(Gyvt. 18.§- a és a Gyvt. 19. §-a.) 

 

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultság megállapításának célja, annak igazolása, hogy a gyermek szociális helyzete alapján jogosult

-          az ingyenes, vagy kedvezményes étkezésre,

-          pénzbeli támogatásra augusztus 1-jén és november 1-jén fennálló jogosultság alapján,  melyet a központi költségvetés teljes egészében megtéríti. Alap összegű pénzbeli támogatás 6.000.- Ft, emelet összegű támogatás 6.500.-Ft összegű támogatás azoknak akiknek a hátrányos/halmozottan hátrányos helyzet is megállapításra került.

-          az e törvényben és más jogszabályban meghatározott egyéb kedvezményeknek.

 

A kedvezményt egy főre jutó jövedelem alapján kell megállapítani 1 évre. Ismételt megállapítás iránt legkorábban benyújtható kérelem a jogosultság lejártát megelőző 3 hónappal lehetséges.

 

Azokban a családokban ahol mindkét szülő együtt neveli gyermekeit a jövedelem határ 2018. január 01-től 38.475.- Ft,

 

Egyedül álló szülők esetében, tartósan beteg gyermek esetében, nagykorúvá vált fiatal felnőtt esetében 2018.januiár 01-től 41.325.- Ft.

 

Az egy főre jutó jövedelem számításánál figyelembe kell venni :

 munkabér, munkanélküli járadék, foglalkoztatást helyettesítő támogatás (FHT.), közfoglalkoztatásban szerzett jövedelem 22.800.- Ft összegben ( figyelemmel az Szt.10. §-a), gyermekneveléssel járó támogatások, (családi pótlék. gyes., gyás., gyet., gyermektartásdíj, árvaellátás.) Fogyatékossági támogatás a  kedvezmény megállapításánál jövedelemként nem vehető figyelembe.

 

Az egyedül álló szülők esetében a kérelemhez csatolni kell a kiskorú elhelyezése tárgyában hozott bírósági határozatot, vagy a gyámhivatalnál felvett különélési nyilatkozatot a szülői felügyeleti jog gyakorlásáról.

 

Gyámolt (családbafogadott) gyermekek esetében az egy főre jutó jövedelem határ nem lehet magasabb 41.325.-Ft-tól és csak a gyermek megélhetését szolgáló jövedelmet (árvaellátás, családi pótlék, gyermektartásdíj)  lehet figyelembe venni, tekintettel arra, hogy a gyámolt nem tekinthető közös háztartásban élőnek.  (árvaellátás, csp, gyermektartásdíj. Sajnos kisebb településeken nem szokták tudni az ügyintézők. (Gyer.66.§.3.)

 

Fiatal felnőtt, nagykorúvá vált gyermek esetében a kérelemhez csatolni kell az iskolalátogatási igazolást, nappali rendszerű oktatásról. 2013. április 01-től annak a fiatal felnőttnek, nagykorúvá vált gyermeknek lehet megállapítani a jogosultságot, ha a nagykorúvá válása előtti két hónapban legalább 1 napig jogosult volt a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre. (Gyvt. 20.§ (2) bek. b) pontja.)

 

A rendszeres gyermekvédelmi kedvezmény megállapításáról szóló határozatot, jegyzői hatáskörben,  kell meghozni. A határozatban a gyermek/gyámolt gyermek jogán kerülhet megállapításra a szülőnek/törvényes képviselőnek. A határozatot a kérelem benyújtásának napjától kell megállapítani, felülvizsgálat esetén, pedig a jogosultság lejártának a napjától. Ügyintézési határidő sommás eljárásban 8 nap.

 

Hátrányos és a halmozottan hátrányos helyzet megállapítása. (Gyvt. 67/A §-ai)

 

2013. szeptember 01-től változott a törvény a h/hh megállapítása kapcsán.

 

2013. szeptember 01-től a hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetet megállapítani akkor lehet, ha a kérelmező  és vele egyháztartásban élő házastárs/élettárs/gyám a Gyvt. 67/A §-ban felsorolt jogosultsági feltételeknek megfelelnek, és szociális helyzetük miatt jogosultak a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre. A hátrányos/halmozottan hátrányos helyzet megállapítása a kérelmező tekintetében nem kötelező, azt önkéntes alapon kérheti.  Van olyan gyermek, aki rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult ugyan, de hátrányos/halmozottan hátrányos helyzet megállapítását a szülő nem kéri.

a)      iskolai végzettség nem magasabb, mint 8 általános (OKJ és egyéb más gyorstalpaló tanfolyamokat nem lehet figyelembe venni)

b)      aktív korúak ellátásában részesül (FHT), végzettségének nem  megfelelően, alacsonyabb munkakörben dolgozik, 16 hónapon belül, legalább 12 hónapon keresztül álláskeresőként nyilvántartott személy.

c)      gyermek elégtelen lakókörnyezete, lakáskörülményei

 

Ebben az esetben a gyámolt gyermekeknél  a gyám iskolai végzettségét, jövedelmét, lakó/tartózkodási helyét figyelembe kell venni.

 

A határozatot szintén jegyzői hatáskörben,  gyermekenként került megállapításra, s az megküldésre került a gyermek azon intézményének ahová a gyermek jár.

mind a kedvezményt, mind a h/hh helyzetet 0 éves kortól lehet megállapítani.

 

Évközi és szünidei étkezés:  (Gyvt. 21. §-a és a 21/C §-a)

 

2016. január 1-től kötelező feladat lett a hátrányos/halmozottan hátrányos helyzetű gyermekeknek az évközi és a nyári szünidőben történő gyermekétkeztetés megszervezése, mely szintén a jegyző feladata.  (őszi, téli, tavaszi, nyári szünet)

 

Azoknak a gyermekeknek akik „csak” rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek nem kötelező a feladat, a jogszabályban előírt a szünidei étkeztetés

 

Az étkezést, - amely 1 adag meleg déli főétkezést jelent - 5 hónapos kortól lehet kérni a szülőnek, törvényes képviselőnek, egészen a gyermek nagykorúvá válásáig.   Azoknak a gyermekeknek lehet kérni, akik óvodások és a saját óvodájuk, ahová járnak a szünidő alatt zárva tartanak, valamint általános iskolásoknak és középiskolásoknak,  magántanulóknak, vagy már betöltötték a 16. életévüket és már nem járnak  iskolába.  (a kiskorúság fogalmát a Gyvt. 5. § (1) bekezdése határozza meg)



 


Névjegy

Salgótarján Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala

Székhely:

3100. Salgótarján, Múzeum tér 1.


Postai cím:

3100. Salgótarján, Múzeum tér 1.


Telefonszám:

(32) 417-255


Faxszám:

(32) 310-838


e-mail cím:

 

Gyakran keresett oldalak